13. června 2007 - Tisková zpráva - Nechory, vesnička vinných sklepů v Prušánkách na Moravě

13. června 2007 - Tisková zpráva

Aktuality » 13. června 2007 - Tisková zpráva

Tisková zpráva z veřejné přehlídky:

V sobotu 9. června 2007 se v Prušánkách na kulturním domě konala veřejná přehlídka III. Nominační výstavy vín Slovácké vinařské podoblasti, která je nejvyšší přehlídkou vín a vinařů Slovácké vinařské podoblasti. Výstavy se zúčastnil zatím nejvyšší počet výrobců vín za dobu pořádání výstav, kterých bylo celkem 45 a přihlásili rekordních 181 vín. Výstava se konala pod záštitou Svazu vinařů ČR a Moravského sommeliera Libora Nazarčuka.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání diplomů proběhlo v 15:00 hodin a garant výstavy Libor Nazarčuk oficiálně předal diplom nejlépe hodnoceného vína, kterým se stal Ryzlink rýnský 2005 pozdní sběr od vinaře Ing. Richarda Tichého z Hrušek, který zároveň získal i ocenění za nejlepší kolekci vín. Před vyhlášením vítěze byla vyhlášena a předána ocenění všem úspěšným výrobcům a jejich vínům. Celkem bylo oceněno 49 vín od 28 výrobců. Bylo uděleno 17 zlatých medailí, 13 stříbrných medailí, 16 bronzových medailí a dvě vína byla oceněna diplomem.

Odborným garantem při hodnocení vín byl Moravský sommelier Libor Nazarčuk z Břeclavi, které se uskutečnilo 24. května 2007 za účasti zástupce Svazu vinařů ČR Ing. Martina Půčka a pod dohledem Mze ČR. Celkem vína hodnotilo 34 profesionálních degustátorů v šesti hodnotících komisích.

Soutěž byla uznána Ministerstvem zemědělství a přihlášená vína musela splňovat podmínku zatřídění na SZPI, v případě zemských vín musel být doložen původ hroznů. Přihlášená vína se hodnotila podle odrůd, které tvořili samostatné kategorie pro hodnocení a uvedení v katalogu výstavy. Pro vytvoření samostatné kategorie byl nutný minimální počet 6 vzorků v kategorii. V případě nižšího počtu vzorků byla zařazena tato vína do kategorie „vína bílá ostatní“ respektive „vína červená ostatní“ (bod 13. dle statutu). Pro získání ocenění byl nutný bodový rozsah 80-100 bodů a získaná ocenění se můžou uvádět na adjustáži láhví. Úspěšná vína budou nominována do Salonu vín České republiky.Organizátor výstavy ZO ČZS Prušánky


Katalog výstavy naleznete zde.
Rodinné vinařství Košut | Wine Encyclopedia | vína-vinařství.cz | Vinotéka Nechory | nechory.cz